Investovanie

3 základné princípy dlhodobej investície

Sú obdobia, keď sa finančným trhom darí a investori môžu na svojich účtoch pozorovať zhodnotenie, ktoré prevyšuje ich vložené úspory. Investori sú vtedy spokojní a nikto nechce vykonávať žiadnu zmenu. Keď sa však situácia vplyvom udalostí vo svete zmení a trhy zaznamenávajú výraznejšie prepady, telefóny finančným sprostredkovateľom zvonia oveľa častejšie. Väčšina klientov totiž časom pozabudne na základné princípy fungovania ich investičného programu a preto Vám ich v tomto článku stručne pripomeniem.

#1: ČAS

Najväčším nepriateľom investovania je nedodržanie vopred zvoleného investičného horizontu. Naopak,  najväčším priateľom Vašej investície je práve čas.

Príklad:

Pokiaľ nemáte v rezerve žiadne nasporené peniaze, mali by ste si najskôr začať odkladať tzv. „železnú rezervu“. Tieto peniaze budete môcť hocikedy vybrať v prípade nepredvídaných udalosti akými sú väčšia oprava auta, oprava strechy a pod. Kým nemáte vytvorenú dostatočnú rezervu a udeje sa niečo neočakávané, tak budete prirodzene siahať na Vašu dlhodobú investíciu, čím si (najmä počas krízy) vážne uškodíte. Pre účely vytvárania „železnej rezervy“ odporúčam sporenia či investície na kratší časový horizont, povedzme 1-3 roky. V tomto prípade sa budete musieť uskromniť s nižším zhodnotením, avšak peniaze máte kedykoľvek po ruke. 

„Netreba mať na začiatku veľké oči.“

Ak takúto rezervu vytvorenú mám, môžem začať dlhodobo investovať s víziou vyššieho zhodnotenia. Môže to byť investícia na budúce vzdelanie mojich detí, či na zabezpečenie sa na dôchodok. V takomto prípade si môžete dovoliť investovať na dlhý čas, zvyčajne 15 a viac rokov. Odmenou Vám bude podstatne vyššie zhodnotenie, na ktoré si však treba počkať.

„Na dobré sa čaká.“

#2: VÝBER SPRÁVNEHO PRODUKTU

So správnym investičným horizontom súvisí aj správny výber investičného produktu. Investícia do správneho investičného produktu je pre vás kľúčová.

Príklad:

Na zakúpenie jednotlivých akcií veľkých spoločností by ste potrebovali určite nemalé peniaze. Výberom podielových fondov sa môžete podieľať na vlastníctve časti akcií rôznych firiem, často významných mien. Rovnako sa viete rozhodnúť, či sa Vám páči viac investovanie do technológií, zlata, farmaceutického priemyslu alebo rozvíjajúcich sa firiem. S týmto vám vie pomôcť finančný sprostredkovateľ, ktorý rozdiely medzi nimi pozná. Výhodou je, že ak sa niektorej z firiem v konkrétnom čase nedarí, na výnose sa to nemusí prejaviť, pretože fond „potiahnu“ ďalšie firmy, z ktorých je zložený. Takéto produkty si zvoľte, ak chcete investovať dlhodobo.

„Rozloženie investície = zníženie rizika.“

#3 PRAVIDELNOSŤ

Zlatým pravidlom investovania je jeho pravidelnosť. Ako som už naznačila vyššie, čas je pri investovaní vaša najväčšia devíza a každá správna investícia potrebuje čas. Veľmi dôležité je však počas celej doby Vašej investície, dodržať aj pravidelnosť Vašich nákupov. Je úplne prirodzené, že počas Vášho šetrenia si na dôchodok (keď je pred vami ešte 20 neodpracovaných rokov) sa vo vašej investícii udejú vzostupy aj pády. V tejto situácii sa nachádzame práve teraz, keď z dôvodu viacerých celosvetových faktorov sa trhy prepadli o viac ako 30%. Nepanikárte, je to normálne. V takomto prípade sa totiž najviac prejavuje efekt „priemerovania nákladov“, ktorý sa dá vysvetliť na jednoduchom príklade:

Predstavte si, že máte 100 eur, ktoré môžete investovať každý mesiac. Rozhodli by ste sa kupovať vzácne mince. Ak by cena tejto mince bola 1 euro, v danom mesiaci by ste ich nakúpili práve 100 kusov . O pol roka by ste takto mali 600 ks mincí. V tom čase by však prišiel terajší pokles mínus 30%. Ten by sa prejavil dočasne aj na výške vašich úspor, pretože z vložených 600 eur do vašej investície, by ste aktuálne vedeli mince predať len za  hodnotu 420 eur. Preto v tomto čase nebudete mince predávať. Naopak cena, za ktorú viete dokupovať ďalšie mince je tiež  o 30% nižšia. Jedna minca už nestojí 1 euro ale 70 centov, preto za vašich rovnakých 100 eur si teraz môžete kúpiť až 142 mincí – teda až o 42% viac ako pred poklesom.

Ako bude cena mince klesať, tak si ich za tie isté peniaze kúpite oveľa viac. Potom už iba treba počkať v čase, a pri opätovnom vzostupe trhu všetky tieto lacno nahromadené podiely porastú na hodnote, a tým výrazne porastie na hodnote aj Vaše konto.

Rovnako dôležité ako v poklesoch nevyberať, je v poklesoch aj neprestať sporiť (investovať). Pretože v čase poklesu máte šancu kupovať za tzv. výpredajové ceny (investícia je lacnejšia).

„Je to akoby sme boli v období opakovaných „Black Fridays“. Na konci výpredaja už neušetríme“.

NA ZÁVER

Schopný sprostredkovateľ Vám ochotne tieto veci vysvetlí a nastaví v súlade s vašimi požiadavkami. Spýtajte sa ako investíciu rozložiť v čase, ako využiť poklesy na trhu vo váš prospech a nechajte vašu investíciu pracovať v čase za vás.

Financie sú oblasť, ktorou sa dnes musí vážne zaoberať každý. Všímam si, že ľudia si vysoko cenia kvalitu a profesionálny prístup. Preto sa v problematike financií neustále vzdelávam a odovzdávam kvalitné informácie nielen svojim klientom, ale aj svojmu tímu. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska sa v tejto brandži udržia len tí najkvalitnejší, preto považujem profesionálny prístup ku každému klientovi za kľúčový.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články

Hypotéky

Hypotéka na kúpu pozemku

Andrej Karpat

Andrej Karpat 03.10.2024

Hypotéky

Hypotéka pre živnostníkov

Andrej Karpat

Andrej Karpat 03.10.2024

Dôchodok

Šetrenie na dôchodok: Zásady úspešného dôchodkového sporenia

Mária Mačáková

Mária Mačáková 04.09.2024