Investovanie

Čo sú ETF fondy, ako fungujú a prečo sú ETF fondy populárne

Dnes máte k dispozícii množstvo investičných nástrojov. Každý má však iné možnosti, cieľ sporenia a iný vzťah k riziku, tomu je potrebné prispôsobiť aj investíciu. Ľudia sa nás často pýtajú čo sú ETF fondy a ako fungujú. Na tieto otázky vám odpovieme v článku.

Čo sú ETF fondy?

ETF znamená “Exchange Traded Funds”, čo v preklade znamená fondy obchodované na burze. Tieto fondy zhromažďujú finančné prostriedky od investorov a investujú ich do širokej škály aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity alebo iné finančné nástroje. K zmenám ich cien dochádza neustále, preto je potrebné sledovať ich vývoj.

ETF môžu byť zamerané na rôzne trhy, sektory alebo stratégie investovania, čo umožňuje investorom diverzifikovať svoje portfólio a prispôsobiť ho ich investičným cieľom a preferenciám. Tieto fondy sú populárne medzi investormi, ktorí hľadajú jednoduchý a efektívny spôsob investovania do rôznych trhových segmentov.

Prečo investovať do ETF fondov?

Popularita ETF medzi investormi súvisí hlavne s oslobodením od daňovej povinnosti pri výnosoch z ETF nakúpených pred viac ako rokom a tiež s ich vyššou výkonnosťou. Hlavný dôvod ich výkonnosti súvisí s ich samotnou povahou. Ak je totiž fond obchodovaný na verejnej burze, tak k nemu získa prístup akákoľvek správcovská spoločnosť s licenciou. ETF tak dokážu kumulovať vklady investorov z ktoréhokoľvek kúta sveta. Rádovo tak dokážu nakumulovať obrovské množstvo majetku pod svojou správou, čím minimalizujú svoje náklady na správu fondu. 

Priemerný poplatok za správu ETF v našich stratégiách je rádovo od 0,07% – 0,35%. Keďže správca musí svoju zverejnenú výkonnosť očistiť od tohto poplatku, tak spotrebiteľ ho priamo nevidí. Avšak má podstatný vplyv na výkonnosť fondu. Čím je fond väčší, tým nižší poplatok má za správu a tým vyšší výnos dosiahne. Pre porovnanie: priemerný správcovský poplatok akciových fondov, ktoré si spravuje a vytvára komerčná banka býva od 1,5% – 2%. Banka totiž dokáže dostať svoj fond, len medzi svojich klientov vo svojom regióne a nakumuluje niekedy aj tisícnásobne menší kapitál. Pre bližšiu predstavu: majetok v ETF S&P 500 je cca. 816 mld.€ a majetok v jednom populárnom fonde našej najväčšej banky je cca. 868 mil.€. Aj preto poplatok „bankového“ fondu býva vyšší a tým výnos tohto fondu býva zákonite nižší (a to aj keby banka investovala do rovnakého portfólia ako príslušné ETF).

Niektoré banky ponúkajú možnosť investície aj priamo do ETF. O detailoch, ktoré s tým súvisia sa dočítate v tomto článku.

Financie sú oblasť, ktorou sa dnes musí vážne zaoberať každý. Všímam si, že ľudia si vysoko cenia kvalitu a profesionálny prístup. Preto sa v problematike financií neustále vzdelávam a odovzdávam kvalitné informácie nielen svojim klientom, ale aj svojmu tímu. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska sa v tejto brandži udržia len tí najkvalitnejší, preto považujem profesionálny prístup ku každému klientovi za kľúčový.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články

Investovanie

Ako investovať do ETF fondov, dá sa investovať do ETF fondov aj cez banku?

Štefan Mačák

Štefan Mačák 02.06.2024

Poistenie

Nezabúdajme na poistenie aj do našich hôr

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 18.01.2024

Hypotéky

Štátny príspevok pre mladých: Zmeny v roku 2024

Andrej Karpat

Andrej Karpat 09.01.2024

Hypotéky

Štátna pomoc pri splácaní úveru na bývanie

Andrej Karpat

Andrej Karpat 04.01.2024

Hypotéky

Konsolidácia úverov bez overovania výšky príjmu

Andrej Karpat

Andrej Karpat 08.12.2023

Hypotéky

Financovanie výstavby domu ŠFRB alebo Hypotékou? 

Andrej Karpat

Andrej Karpat 31.10.2023

Hypotéky

Financovanie bývania Stavebnou sporiteľňou

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.08.2023

Hypotéky

Dopady zmeny štátneho príspevku pre mladých

Andrej Karpat

Andrej Karpat 17.07.2023

Hypotéky

Zvýšenie životného minima zníži klientom limit úverov

Andrej Karpat

Andrej Karpat 02.06.2023

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Investovanie

Čo sú ETF fondy, ako fungujú a prečo sú ETF fondy populárne

Štefan Mačák

Štefan Mačák 02.06.2024