Poistenie

Pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Ak máte poistený svoj dom alebo byt na zmluve staršej ako 2-3 roky, tak je s veľkou pravdepodobnosťou podpoistený, čo môže viesť k nepríjemnému kráteniu poistného plnenia v prípade škodovej udalosti. Čo znamená pojem „podpoistenie nehnuteľnosti“? Prečo k nemu dochádza? Čo robiť ak mám nehnuteľnosť podpoistenú? Aj na tieto otázky nájdete odpovede nižšie.

Rast ceny nehnuteľností

V poslednom období  výrazne rástli ceny nehnuteľností aj ceny stavebných materiálov. Ak ste si teda poistili byt pred dvomi rokmi na jeho trhovú cenu, tak s veľkou pravdepodobnosťou je poistený nedostatočne. Ak máte poistený dom podľa cien stavebných materiálov spred roka čo dvoch, tak prípadné poistné plnenie zrejme nebude postačovať na jeho opravu.

Príklad z posledných dní

Klienti si nechali poistiť svoj dom bankou pri podpise hypotéky a banka poistila ich dom nedostatočne len na výšku úveru (cca. 40.000€). Pri požiari domu došlo k značnej škode vo výške viac ako 40.000€. Keďže dom bol podpoistený o viac ako 66%, tak výšku škody krátila poisťovňa rovnakým dielom, teda zaslala poškodeným len 13.500€.

Viac o tom ako by mala byť nastavená poistná suma na Vašich zmluvách sa dočítate v mojom staršom článku Na akú sumu si mám poistiť svoju nehnuteľnosť.

Čo robiť, aby som sa vyhol podpoisteniu?

Ak si nie ste istý nastavením Vašej zmluvy, tak ju prepošlite niekomu skúsenejšiemu a požiadajte o radu. Poistku môžete prepracovať a poistné sumy zvýšiť. Ak poisťovňa už medzičasom ponúka lepší a kvalitnejší produkt, tak Vám umožní pôvodnú poistnú zmluvu nahradiť novou. Problém s podpoistením čiastočne vyrieši aj tzv. „indexácia“ (teda automatické každoročné navyšovanie poistných súm aj ročného poistného). V prípade turbulentného rastu cien, ktorého sme svedkami v poslednom období, to však nefunguje dostatočne. V týchto dňoch preto viac ako inokedy nahliadnite do Vašej poistnej zmluvy a aktualizujte si ju. S tým Vám určite rád pomôže Vás finančný sprostredkovateľ.

So svetom finančných riešení pre klientov som spätý už od roku 2009. Ponúkať nadštandardnú službu pre klienta vnímam ako poslanie a poskytnúť ju každý deň o niečo kvalitnejšie vnímam ako svoju povinnosť, aj keď má byť poskytnutá nezištne.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Poistenie

Nezabúdajme na poistenie aj do našich hôr

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 18.01.2024

Hypotéky

Štátny príspevok pre mladých: Zmeny v roku 2024

Andrej Karpat

Andrej Karpat 09.01.2024

Hypotéky

Štátna pomoc pri splácaní úveru na bývanie

Andrej Karpat

Andrej Karpat 04.01.2024

Hypotéky

Konsolidácia úverov bez overovania výšky príjmu

Andrej Karpat

Andrej Karpat 08.12.2023

Hypotéky

Financovanie výstavby domu ŠFRB alebo Hypotékou? 

Andrej Karpat

Andrej Karpat 31.10.2023

Hypotéky

Financovanie bývania Stavebnou sporiteľňou

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.08.2023

Hypotéky

Dopady zmeny štátneho príspevku pre mladých

Andrej Karpat

Andrej Karpat 17.07.2023

Hypotéky

Zvýšenie životného minima zníži klientom limit úverov

Andrej Karpat

Andrej Karpat 02.06.2023

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022