Poistenie

Postačí pri ceste do zahraničia len európsky preukaz zdravotného poistenia?

Začína sa dovolenkový čas a mnohí z nás cestujú mimo územia SR. Čo všetko nám uhradí tzv. „Európsky preukaz zdravotného poistenia“ a čo kryje „komplexné cestovné poistenie“? 

 V akých krajinách platí Európsky preukaz zdravotného poistenia a čo kryje

V prvom rade sa európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) vzťahuje len na krajiny Európy. Pri ceste mimo Európu (aj do Tunisu, Egypta či Turecka) sa naň nemôžete spoľahnúť vôbec. Najdôležitejšie obmedzenie EPZP súvisí s jeho rozsahom krytia. EPZP máte síce zadarmo, ale kryje výlučne zdravotnú starostlivosť v liečebnom zariadení, ktoré je v danej krajine napojené na ich systém verejného zdravotníctva a to výlučne v rozsahu danej krajiny.

Niektoré letoviská nedisponujú lekárskym zariadením financovaným z verejného zdravotníctva a do najbližšej „verejnej nemocnice“ by ste sa museli dopraviť aj niekoľko kilometrov, čo v urgentných prípadoch nemusí byť dobrý nápad. V iných krajinách majú zase systém verejného zdravotníctva postavený na širokej škále poplatkov či spoluúčastí, ktoré si hradia aj tamojší obyvatelia. V prípade zdravotných problémov či úrazu, si musíte hradiť rovnaké poplatky u lekára a za lieky, ako miestni. Ak absolvujete ošetrenie v súkromnom liečebnom zariadení musíte zaplatiť celú liečbu. EPZP navyše nekryje transport pacienta späť na Slovensko a neuhradí ani prevoz telesných pozostatkov v prípade náhleho úmrtia v cudzine.

Komplexné cestovné poistenie a jeho výhody

Ak sa chcete týmto limitom vyhnúť, spíšte si komplexné cestovné poistenie v komerčnej poisťovni. Okrem toho, že vyššie uvedené obmedzenia už sú štandardnou súčasťou poistenia liečebných nákladov, máte možnosť pripoistiť si tiež batožinu, zodpovednosť za škodu, právnu ochranu, storno poplatky cestovných kancelárií, či meškanie letu.

V obľube sú dnes viaceré portály porovnávajúce cenu poistenia, odporúčam však nezamerať sa len na cenu. Produkty cestovného poistenia sa líšia rozsahom a maximálnym limitom pripoistení. Odporúčam uzavrieť si také poistenie, ktoré čo najviac vyhovuje Vašim požiadavkám a Vašej destinácii. Ak cestujete do krajín s vysokými cenami zdravotnej starostlivosti je vhodnejší vyšší limit liečebných nákladov. Poistenie právnej ochrany je určite dôležitejšou súčasťou ciest do exotických, ale rozvojových krajín s vyššou mierou kriminality. Poistenie meškania letu Vám zase bude nanič pri ceste autom do Chorvátska.

Na záver ešte praktická rada. Ak trpíte chronickým ochorením a potrebujete pravidelne nejaké lieky, dobre sa zásobte pred cestou. Ak Vám lieky dôjdu a necháte si ich v zahraničí predpísať, pravdepodobne Vám to poisťovňa neuhradí, keďže ste si ich mohli predpísať aj doma. A ak ste vynechali preventívnu prehliadku u svojho zubára, tak nech Vás radšej v zahraničí zuby nerozbolia. 

Cestovné poistenie je komplexná téma preto sa o výbere cestovného poistenia a pripoistení poraďte s vašim finančným sprostredkovateľom. Želám príjemný oddych a šťastný návrat.

Zdroj: vlastné spracovanie

So svetom finančných riešení pre klientov som spätý už od roku 2009. Ponúkať nadštandardnú službu pre klienta vnímam ako poslanie a poskytnúť ju každý deň o niečo kvalitnejšie vnímam ako svoju povinnosť, aj keď má byť poskytnutá nezištne.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články

Poistenie

Oplatí sa mi havarijné poistenie?

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 20.06.2024

Investovanie

Ako investovať do ETF fondov, dá sa investovať do ETF fondov aj cez banku?

Štefan Mačák

Štefan Mačák 02.06.2024

Poistenie

Nezabúdajme na poistenie aj do našich hôr

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 18.01.2024

Hypotéky

Štátny príspevok pre mladých: Zmeny v roku 2024

Andrej Karpat

Andrej Karpat 09.01.2024

Hypotéky

Štátna pomoc pri splácaní úveru na bývanie

Andrej Karpat

Andrej Karpat 04.01.2024

Hypotéky

Konsolidácia úverov bez overovania výšky príjmu

Andrej Karpat

Andrej Karpat 08.12.2023

Hypotéky

Financovanie výstavby domu ŠFRB alebo Hypotékou? 

Andrej Karpat

Andrej Karpat 31.10.2023

Hypotéky

Financovanie bývania Stavebnou sporiteľňou

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.08.2023

Hypotéky

Dopady zmeny štátneho príspevku pre mladých

Andrej Karpat

Andrej Karpat 17.07.2023

Hypotéky

Zvýšenie životného minima zníži klientom limit úverov

Andrej Karpat

Andrej Karpat 02.06.2023

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Investovanie

Čo sú ETF fondy, ako fungujú a prečo sú ETF fondy populárne

Štefan Mačák

Štefan Mačák 02.06.2024