Hypotéky

Ako dlho musíte pracovať, aby Vám banka schválila hypotéku

Pandémia COVID-19 spôsobila okrem zdravotných komplikácií vo svete aj tie ekonomické. Obmedzenie pohybu či osobného kontaktu ľudí, zatváranie prevádzok má dopad na zamestnávateľov aj zamestnancov. Mnohí zamestnávatelia museli poslať svojich zamestnancov domov, alebo s nimi museli dokonca ukončiť pracovný pomer. Ak sa Vám opätovne podarí nájsť si zamestnanie, tak počítajte s tým, že musí uplynúť istý čas, aby ste mohli žiadať o hypotéku. V tomto článku sa dozviete, koľko musíte mať odpracované pre schválenie hypotéky.

Na úvod podotýkam, že v aktuálnej situácií banky veľmi citlivo posudzujú krátku dobu zamestnania a povolanie, či sektor podnikania.

Minimálna doba pracovného pomeru záleží od bánk, ktoré majú nasledovné podmienky pre schválenie hypotéky:

 • Slsp – Minimálna doba zamestnania 12 mesiacov, ale na výnimku sa akceptuje príjem aj za 3 mesiace. Banka priemeruje príjem za posledné 3 mesiace, ale v tomto prípade sa úver schvaľuje na výnimku, pretože si banka vyžaduje k nahliadnutiu pracovnú zmluvu.
 • Poštová banka – Minimálna doba zamestnania 99 dní.
 • Tatra/VUB/Unicredit – Minimálna doba zamestnania 3 mesiace, ale banka priemeruje príjem za posledných 6 mesiacov.
 • ČSOB – Minimálna doba zamestnania 6 mesiacov a priemeruje príjem za posledných 6 mesiacov.
 • Prima banka – Minimálna doba zamestnania 6 mesiacov a  banka priemeruje príjem za 3 najslabšie mesiace z posledných 6 príjmov.
 • Slsp – SZČO ci s.r.o. – Väčšinou banka akceptuje príjem až po prvom zdaňovacom období. Avšak len v prípade, že za posledné zdaňovacie obdobie živnosť trvala aspoň 6 mesiacov.
 • OTP – Minimálna doba zamestnania 6 mesiacov, banka priemeruje 3 mesiace spätne a podmienka je pracovná zmluva na dobu neurčitú

Možnosť dofinancovania hypoúveru:

 • Niektoré banky poskytnú spotrebný úver na dofinancovanie zvyšných 10% či 20% kúpnej ceny.
 • Stavebná sporiteľňa požaduje minimálne 6 mesačný príjem na schválenie medziúveru na dofinancovanie kúpy. V tomto prípade sa dokladuje kúpna zmluva ako vydokladovanie použitých prostriedkov zo stavebnej sporiteľne.

Povolanie:

 • Posledný rok ukázal, že situácia sa môže rýchlo zmeniť a uvedomili si to aj banky. Preto si veľmi dávajú pozor komu schvália úver, resp. v akom odvetví pracuje žiadateľ o úver. Medzi najrizikovejšie patria služby, gastrobiznis a podnikatelia v oblasti najviac zasiahnutou pandémiou COVID-19.

Plynulý prechod zo zamestnania do zamestnania a schválenie hypotéky:

 • V prípade plynulého prechodu zo zamestnania do zamestnania (teda bez evidencie na úrade práce) vedia banky akceptovať 3 mesiace v novom zamestnaní a príjem priemerujú 3 mesiacmi. Je však potrebné vydokladovať plynulý prechod medzi zamestnaniami.

Často sa stretávam so životnými príbehmi ľudí a posledný rok bol veľmi turbulentný a neistý pre viacerých. Zároveň však objem hypoték rástol a úrokové sadzby sa držali okolo 1%.

Je dôležité získať kvalitné informácie od odborníkov a až následne navštíviť banku. Dôvod je jednoduchý: zbytočné zamietnutie žiadosti v bankách a následný zápis do úverového registra môžu ublížiť a oddialiť sen o vlastnom bývaní.

Ak chcete predísť zbytočnému zamietnutiu hypotéky prečítajte si aj náš článok o tom kedy banka zvykne zamietnuť úver.

Financiám sa venujem už 10 rokov. Hlavnou časťou, ktorej sa venujem su úvery, ktoré sú veľmi rozsiahlou no zároveň zaujímavou oblasťou. Vďaka vysokej odbornosti a veľkému počtu úspešne vyriešených úverov, viem splniť sen klientov o vlastnom bývaní, či pomôcť nájsť správne riešenie pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu. Veľmi dôležitým faktorom v tejto oblasti sú informácie a kvalitná odbornosť. Nesnažím sa ľuďom len sprostredkovať úver, ale naučiť ich základné informácie, ktoré vedia využiť aj do budúcna. Venujem sa písaniu odborných článkov v tejto oblasti, prednášam  spomínanú tému vrámci vzdelávania a pomáham ako konzultant študentom VŠ pri vyhodnocovaní ich prác a zároveň píšem oponentúry na bakalárske či diplomové práce.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Hypotéky

Ako a kedy strhávajú banky prvú splátku hypotéky

Andrej Karpat

Andrej Karpat 09.10.2020

Hypotéky

Odklad splátky úveru v dôsledku koronavírusu

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.07.2020