Hypotéky

Ako dlho musíte pracovať, aby Vám banka schválila hypotéku

Pandémia COVID-19 spôsobila okrem zdravotných komplikácií vo svete aj tie ekonomické. Obmedzenie pohybu či osobného kontaktu ľudí, zatváranie prevádzok má dopad na zamestnávateľov aj zamestnancov. Mnohí zamestnávatelia museli poslať svojich zamestnancov domov, alebo s nimi museli dokonca ukončiť pracovný pomer. Ak sa Vám opätovne podarí nájsť si zamestnanie, tak počítajte s tým, že musí uplynúť istý čas, aby ste mohli žiadať o hypotéku. V tomto článku sa dozviete, koľko musíte mať odpracované pre schválenie hypotéky.

Na úvod podotýkam, že v aktuálnej situácií banky veľmi citlivo posudzujú krátku dobu zamestnania a povolanie, či sektor podnikania.

Minimálna doba pracovného pomeru záleží od bánk, ktoré majú nasledovné podmienky pre schválenie hypotéky:

 • Slsp – Minimálna doba zamestnania 12 mesiacov, ale na výnimku sa akceptuje príjem aj za 3 mesiace. Banka priemeruje príjem za posledné 3 mesiace, ale v tomto prípade sa úver schvaľuje na výnimku, banka si môže vyžiadať pracovnú zmluvu, doba zamestnania musí trvať minimálne 90 dni a výplata číslo 3 musí byť zaslaná na účet aj do sociálnej poisťovňe.
 • SZČO ci s.r.o. – Väčšinou banka akceptuje príjem až po prvom zdaňovacom období. Avšak len v prípade, že za posledné zdaňovacie obdobie živnosť trvala aspoň 6 mesiacov. SZČO 10 alebo 60% / počet mesiacov trvania živnosti za predchádzajúce zdaňovacie obdobie ,  s.r.o. 10% / počet mesiacov trvania s.r.o. za predchádzajúce zdaňovacie obdobie
 • Poštová banka – Minimálna doba zamestnania 99 dní.
 • Tatra/VUB/Unicredit – Minimálna doba zamestnania 3 mesiace, ale banka priemeruje príjem za posledných 6 mesiacov.
 • VUB – Minimálna doba zamestnania 4 mesiace, ale banka priemeruje príjem za posledných 6 mesiacov.
 • ČSOB – Minimálna doba zamestnania 6 mesiacov a priemeruje príjem za posledných 6 mesiacov. Priemer za 6 mesiacov sa , ale musí overiť aj za posledné 3 mesiace.SZČO ci s.r.o. – Väčšinou banka akceptuje príjem až po prvom zdaňovacom období. Avšak len v prípade, že za posledné zdaňovacie obdobie živnosť trvala aspoň 6 mesiacov vie banka akceptovať príjem z podnikania SZČO 50%/12mes ,  s.r.o. 15%/12mesiacov.
 • Prima banka – Minimálna doba zamestnania 6 mesiacov a  banka priemeruje príjem za 3 najslabšie mesiace z posledných 6 príjmov.

Možnosť dofinancovania hypoúveru:

 • Niektoré banky poskytnú spotrebný úver na dofinancovanie zvyšných 10% či 20% kúpnej ceny.
 • Stavebná sporiteľňa požaduje minimálne 6 mesačný príjem na schválenie medziúveru na dofinancovanie kúpy. V tomto prípade sa dokladuje kúpna zmluva ako vydokladovanie použitých prostriedkov zo stavebnej sporiteľne.
 • Dozaloženie druhej nehnuteľnosti , v tomto prípade klient vie získať 100% financovanie na kúpu nehnuteľnosti.

Povolanie:

 • Posledné roky ukázali, že situácia sa môže rýchlo zmeniť a uvedomili si to aj banky. Preto si veľmi dávajú pozor komu schvália úver, resp. v akom odvetví pracuje žiadateľ o úver. Medzi najrizikovejšie patrili služby, gastrobiznis a podnikatelia v oblasti najviac zasiahnutou pandémiou COVID-19 , aktuálne sa už nato banky až tak nezameriavajú a skôr je problém získať hypotéku kvôli nepostačujúcemu príjmu.

Plynulý prechod zo zamestnania do zamestnania a schválenie hypotéky:

 • V prípade plynulého prechodu zo zamestnania do zamestnania (teda bez evidencie na úrade práce) vedia banky akceptovať 3 mesiace v novom zamestnaní a príjem priemerujú 3 mesiacmi. Je však potrebné vydokladovať plynulý prechod medzi zamestnaniami. (ukončenie pracovného pomeru a pracovná zmluva v novom zamestnaní, zamestnanec nemôže byť ani jeden deň na úrade práce v plynulom prechode z práce do práce)

Často sa stretávam so životnými príbehmi ľudí a posledný rok bol veľmi turbulentný a neistý pre viacerých. Zároveň však objem hypoték rástol a úrokové sadzby sa držali okolo 1%. Aktuálne úroky rastú čím sa znižuje limit výšky úverov ako ich dostupnosť čo znižuje kúpyschopnosť obyvateľstva a zníženie dopytu po nehnuteľnostiach.

Je dôležité získať kvalitné informácie od odborníkov a až následne navštíviť banku. Dôvod je jednoduchý: zbytočné zamietnutie žiadosti v bankách a následný zápis do úverového registra môžu ublížiť a oddialiť sen o vlastnom bývaní.

Ak chcete predísť zbytočnému zamietnutiu hypotéky prečítajte si aj náš článok o tom kedy banka zvykne zamietnuť úver.

Financiám sa venujem už 10 rokov. Hlavnou časťou, ktorej sa venujem su úvery, ktoré sú veľmi rozsiahlou no zároveň zaujímavou oblasťou. Vďaka vysokej odbornosti a veľkému počtu úspešne vyriešených úverov, viem splniť sen klientov o vlastnom bývaní, či pomôcť nájsť správne riešenie pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu. Veľmi dôležitým faktorom v tejto oblasti sú informácie a kvalitná odbornosť. Nesnažím sa ľuďom len sprostredkovať úver, ale naučiť ich základné informácie, ktoré vedia využiť aj do budúcna. Venujem sa písaniu odborných článkov v tejto oblasti, prednášam  spomínanú tému vrámci vzdelávania a pomáham ako konzultant študentom VŠ pri vyhodnocovaní ich prác a zároveň píšem oponentúry na bakalárske či diplomové práce.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Hypotéky

Financovanie bývania Stavebnou sporiteľňou

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.08.2023

Hypotéky

Dopady zmeny štátneho príspevku pre mladých

Andrej Karpat

Andrej Karpat 17.07.2023

Hypotéky

Zvýšenie životného minima zníži klientom limit úverov

Andrej Karpat

Andrej Karpat 02.06.2023

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

Andrea Saksunová

Andrea Saksunová 08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Hypotéky

Ako a kedy strhávajú banky prvú splátku hypotéky

Andrej Karpat

Andrej Karpat 09.10.2020

Hypotéky

Odklad splátky úveru v dôsledku koronavírusu

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.07.2020