Hypotéky

Odklad splátok úveru z dôvodu pandémie COVID-19

Život prináša rôzne nepredvídateľné situácie a jednou z nich je pandémia spôsobená vírusom COVID-19. Mnoho ľudí sa zo dňa na deň dostalo do situácie, na ktorú je len veľmi ťažké sa pripraviť. Kto má nárok na odklad splátok úveru? Komu sa to oplatí a aké to môže mať následky?

Požiadať o odklad splátok ja možné maximálne na deväť mesiacov odo dňa splatnosti najbližšej splátky úveru, ktorej splatnosť nastala po dni podania žiadosti o odklad splátok. Zákon nadobudol platnosť 9.4.2020 a od tohto dátumu môžete požiadať o odklad. Odklad môžete počas doby odloženia splátky ukončiť aj skôr a pokračovať v splácaní úveru. Požiadať o odklad však môžete iba raz a kedykoľvek počas pandémie. Odložením splátky sa neplatí banke úrok a istina. Po ukončení odkladu splátok sa doba úveru predĺži o dobu pozastavenia splátok. Prípadne môžete navýšiť mesačnú splátku úveru, tak aby pôvodná splatnosť zostala zachovaná.

V akých prípadoch nemáte nárok na odklad splátok úveru?

  • v prípade, že meškáte so splátkou úveru, pri ktorom žiadate o odklad splátok viac ako 30 dní pred podaním žiadosti o odklad splátok
  • Ak ste k 29. februáru 2020 v omeškaní so splátkou úveru dlhšie ako 30 dní aspoň vo výške 100 eur pri inom úvere poskytnutom tým istým veriteľom
  • Ak žiadosť o odklad splátok nebola riadne vyplnená

Banka je povinná pri prípadnom zamietnutí žiadosti o odklad splátok do 30 dní od podania žiadosti oznámiť klientovi zamietnutie aj s následným vysvetlením zamietnutia. 

Banku je možné požiadať o odklad splátok úveru:

  • písomnou formou
  • pomocnou internetbankingu

pričom formulár žiadosti nájdete na internetovej stránke Vašej banky, alebo vo Vašom internetbankingu

V prípade viacerých účastníkov na úvere, stačí keď požiada o odklad aspoň jeden z nich.

V prípade nových úverov môžete odklad splátky urobiť najskôr po 30 dňoch od prvej splátky.

Odklad splátok z dôvodu pandémie koronavírusu nebude zapísaný do úverového registra a v budúcnosti nespôsobí zhoršenie hodnotenia klienta v bankách.

Počas odložených splátok môžete úver jednorázovo celý vyplatiť, alebo začať splácať časť úveru.

Odklad splátok sa však netýka poistenia úveru. Poistenie počas odkladu splátok musíte naďalej platiť. V prípade jeho neplatenia poistenie zanikne.

Odklad splátky úveru so štátnym príspevkom pre mladých

Štátny príspevok nezanikne a doba využívania štátneho príspevku sa predĺži o pozastavené obdobie splátok. Počas odkladu splátky ale nemôžete úver navyšovať.

Kto by mal odklad splátok využiť? 

Ľudia so zníženým príjmom z dôvodu COVID-19, ktorým hrozí nesplácanie úveru, alebo iná ťažká životná situácia súvisiaca s pandémiou. Netreba však zabúdať, že nezaplatené úroky bude potrebné banke vrátiť a preto zvážte odklad splátok v prípade, že sa Vaša životná situácia v rodine nezhoršila. 

V prípade, že rozmýšľate nad tým či budete môcť po odklade úver refinancovať, viac na túto tému sa dočítate v mojom článku Refinancovanie úveru po „Covid“ odklade splátok. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať.

Financiám sa venujem už 10 rokov. Hlavnou časťou, ktorej sa venujem su úvery, ktoré sú veľmi rozsiahlou no zároveň zaujímavou oblasťou. Vďaka vysokej odbornosti a veľkému počtu úspešne vyriešených úverov, viem splniť sen klientov o vlastnom bývaní, či pomôcť nájsť správne riešenie pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu. Veľmi dôležitým faktorom v tejto oblasti sú informácie a kvalitná odbornosť. Nesnažím sa ľuďom len sprostredkovať úver, ale naučiť ich základné informácie, ktoré vedia využiť aj do budúcna. Venujem sa písaniu odborných článkov v tejto oblasti, prednášam  spomínanú tému vrámci vzdelávania a pomáham ako konzultant študentom VŠ pri vyhodnocovaní ich prác a zároveň píšem oponentúry na bakalárske či diplomové práce.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Poistenie

Poistenie Cyber rizík – nová hrozba (nielen) podnikateľov

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 30.09.2022

Poistenie

Pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 23.08.2022

Hypotéky

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť – „hypotéka naopak“

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.06.2022

Osobné financie

Po nehode už len do autorizovaného servisu alebo „nezávislého“ servisu

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 03.02.2022

Osobné financie

Porovnanie bežných účtov v 11 bankách na Slovensku

Štefan Mačák

Štefan Mačák 11.01.2022

Hypotéky

Hypotéka – zahraničný príjem

Andrej Karpat

Andrej Karpat 14.01.2018

Hypotéky

Refinancovanie úveru so štátnym príspevkom pre mladých

Andrej Karpat

Andrej Karpat 18.03.2020

Hypotéky

Bezúčelový úver – Americká hypotéka

Andrej Karpat

Andrej Karpat 23.08.2017

Po kliknutí na tlačidlo OK vyjadrujete súhlas s použitím cookies na tejto stránke.
Ochrana osobných údajov

OK