Hypotéky

Oplatí sa úver od Poštovej banky s úrokom 0,95%?

V posledných dňoch Vás iste zastihla reklama s ponukou na úver od poštovej banky s „neprekonateľným“ úrokom 0,95%. Aké sú však detailné podmienky tejto ponuky?

V prvom rade sa táto ponuka viaže len na 3 ročnú fixáciu. V súčasnosti vrcholia akciové ponuky bánk. Kvôli opatreniam NBS sa dá očakávať, že tohtoročné jesenné akcie sú jedny z posledných. V roku 2018 môže nastať pozvoľný rast úrokových sadzieb. Preto je v tejto dobe rozumnejšie zvoliť čo najdlhšiu dobu fixácie. Najnižšia ponuka 5 ročnej fixácie je dnes na úrovni 1,2%. Ponuka Poštovej banky pri 5 ročnej fixácii začína až na úrovni 1,65%. Ak po uplynutí trojročnej fixácie prevýšia úrokové sadzby bánk o 1,3% dnešnú minimálnu ponuku 5 ročnej fixácie, tak najbližšie dva roky zvýšenej úrokovej sadzby spôsobia celkové preplatenie úrokov až o 1.105,43€. Inak povedané: ak minimálna úroková sadzba po 3 rokoch bude 2,5%, tak dnešný úver s fixáciou na 5 rokov a úrokom 1,2% bude až o 1.100€ lacnejší ako úver s úrokom 0,95% s fixáciou na 3 roky a následným zvýšením úroku na 2,5%.
 

Príklad – Úver od poštovej banky

Istá rodinka sa rozhodla pre úver vo výške 75.000€ na 25 rokov. Pokiaľ výška tohto úveru nie je aspoň 75.000€, tak na získanie úroku 0,95% v Poštovej banke musíte mať uzatvorené aj poistenie k úveru. Bez spomínaného poistenia vám úrokov sadzbu zvýšia o 0,2%, teda vo výške 1,15%.
Ďalšou podmienkou je aktívne využívanie účtu. Na získanie akciovej úrokovej sadzby si musíte otvoriť účet v Poštovej banke. Za tento účet ale musíte platiť 5€/mes. a použiť ho na platby v minimálnej výške 200€/mes. 
Pokiaľ výška Vášho úveru (príp. zostatku úveru) nedosahuje aspoň 75.000€ a neplánujete si spísať poistenie k úveru, ani aktívne využívať účet poštovej banky, tak Vaša úroková sadzba pri 3 ročnej fixácii bude 1,45% čo je mierne nad trhový priemer 3 ročných fixácií.
 
O niečo vhodnejšou alternatívou pri refinancovaní úveru je využiť ponuku OTP banky s úrokom 1,2% a fixáciou na 5 rokov, prípadne ponuku Prima banky s rovnakým úrokom a fixáciou na 4 roky. Prima banka navyše prepláca poplatok za prípadné predčasné splatenie pôvodného úveru. Preto pri úvere nad 75.000€ výjde Prima banka pri refinancovaní mimo výročia fixácie dokonca lacnejšie ako Poštová banka už po prvých 3 rokoch.
Ponuka Poštovej banky sa vzťahuje aj na nové úvery, avšak len do 80% hodnoty nehnuteľnosti.


Pokiaľ Vás zaujímajú bližšie detaily, alebo prepočty, neváhajte ma kontaktovať.

Zdroj: vlastné spracovanie

So svetom finančných riešení pre klientov som spätý už od roku 2009. Ponúkať nadštandardnú službu pre klienta vnímam ako poslanie a poskytnúť ju každý deň o niečo kvalitnejšie vnímam ako svoju povinnosť, aj keď má byť poskytnutá nezištne.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

Andrea Saksunová

Andrea Saksunová 08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Hypotéky

Bezúčelový úver – Americká hypotéka

Andrej Karpat

Andrej Karpat 23.08.2017

Hypotéky

Obmedzuje vás spotrebný úver pri získaní úveru na bývanie? Existuje riešenie.

Andrej Karpat

Andrej Karpat 19.08.2017

Poistenie

Postačí pri ceste do zahraničia len európsky preukaz zdravotného poistenia?

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 26.05.2017