Dôchodok

Druhý pilier je od februára výhodnejší!

Druhý pilier je poznačený častými zmenami. Rad noviel zákona o druhom pilieri nekončí a od 01.02.2018 sa znovu menia podmienky čerpania úspor z dôchodkových správcovských spoločností. Tentoraz však ide o pozitívnu zmenu pre klientov.

Pokiaľ máte do dôchodku blízko, tak Vás možno zaujme, že od 01.02.2018 máte možnosť nechať si vyplatiť všetky svoje úspory z druhého piliera naraz. Jedinou podmienkou je, aby Váš dôchodok vypočítaný sociálnou poisťovňou (teda vrátane starobného, invalidného, pozostalostného, či výsluhového) bol vyšší ako je priemerný mesačný dôchodok. Pre rok 2018 je táto „tzv. referenčná suma“ (teda suma priemerného dôchodku) stanovená na 432,40€. Sociálna poisťovňa ju bude každoročne aktualizovať.

Zároveň pripomínam, že od 01.01.2018 sa zvýši aj pomer Vašich príspevkov do druhého piliera. V roku 2017 z Vašej hrubej mzdy skončilo v druhom pilieri 4,25%. Od nového roka to je už 4,5%. Takéto zvýšenie sa udeje ešte 6-krát, kým neskončíme na 6% v roku 2024. Samozrejme to platí za predpokladu, že ďalšie z dlhého zoznamu noviel zákona o II. pilieri sa vyššie uvedeného už nedotknú.

Druhý pilier je predmetom častých diskusií s našimi klientmi. V prípade, že máte doplňujúce otázky alebo pripomienky ohľadom druhého piliera, neváhajte sa ozvať.

Zdroj:

Sociálna poisťovňa

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny

Financie sú oblasť, ktorou sa dnes musí vážne zaoberať každý. Všímam si, že ľudia si vysoko cenia kvalitu a profesionálny prístup. Preto sa v problematike financií neustále vzdelávam a odovzdávam kvalitné informácie nielen svojim klientom, ale aj svojmu tímu. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska sa v tejto brandži udržia len tí najkvalitnejší, preto považujem profesionálny prístup ku každému klientovi za kľúčový.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

Andrea Saksunová

Andrea Saksunová 08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Hypotéky

Štátny príspevok pre mladých sa od nového roku mení!

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 16.11.2017

Hypotéky

Obmedzuje vás spotrebný úver pri získaní úveru na bývanie? Existuje riešenie.

Andrej Karpat

Andrej Karpat 19.08.2017

Poistenie

Postačí pri ceste do zahraničia len európsky preukaz zdravotného poistenia?

Stanislav Rusnák

Stanislav Rusnák 26.05.2017