Hypotéky

Predčasné splatenie úveru

Máte záujem o refinancovanie úveru do inej banky, predávate nehnuteľnosť či máte k dispozícii vyšší obnos peňazí a zvažujete mimoriadnu splátku do hypotéky? V tomto článku sa dozviete aké máte možnosti v spojitosti s mimoriadnymi splátkami hypoték a s čím počítať pri predčasnom splatení celej hypotéky.

Existuje viacero možností ako a kedy vložiť mimoriadnu splátku, prípadne celý úver vyplatiť.

Mimoriadne splátky každý mesiac.

Dajú sa dať iba v ČSOB cez SmartBanking a to až do 1,5% zostávajúcej istiny

Každoročný mimoriadny vklad do 20%. 

V niektorých bankách sa tých 20% počíta z pôvodnej výšky úveru a v iných z aktuálneho zostatku úveru. Tento mimoriadny vklad sa dá vykonať len na výročie podpisu úveru a to každý jeden rok. Podotýkam, že jednotlivé banky to majú nastavené rôzne a potrebujete ich kontaktovať v dostatočnom predstihu pred spomínaným termínom. Mimoriadny vklad sa realizuje priamo do istiny (zostatku úveru) a banka dá klientovi na výber, či chce zníženie splátky alebo skrátenie doby úveru.

Mimoriadny vklad 20% až 2x do roka. 

SLSP umožňuje po 12-tich mesiacoch splácania úveru klientom vykonať mimoriadny vklad až 2x do roka. Raz na výročie podpisu úveru a druhýkrát kedykoľvek počas roka. Tým je možné znížiť úver za jeden rok až o 40% z aktuálneho zostatku úveru. Aj v tomto prípade si klient môže vybrať zníženie splátky alebo skrátenie doby úveru.

Mimoriadny vklad k výročiu fixácie. 

Každý úver sa poskytuje na určité obdobie fixácie. Počas tejto doby má klient rovnaký úrok aj splátku. Banka posiela klientom 2 mesiace pred skončením fixácie oznámenie o ponuke novej fixácie. Klient práve v období výročia fixácie má možnosť vložiť ľubovoľne vysokú mimoriadnu splátku, alebo vyplatiť aj celý úver a to bez 1% pokuty. Ideálne je trafiť výročie fixácie najmä v prípade:

  • predaja bytu, keď sa celá hypotéka vypláca kupujúcimi
  • vyplatenia celého úveru z vlastných zdrojov
  • pri refinancovaní úveru do inej banky

Mimoriadny vklad mimo fixácie a mimo výročia úveru. 

Mimoriadnu splátku hypotéky, prípadne jej celé vyplatenie, môžete urobiť samozrejme kedykoľvek. V tomto prípade si však banka vyžiada 1% poplatok z výšky úveru, resp. zo sumy, ktorá bude vložená ako mimoriadny vklad.

Netreba zabúdať, že každá banka má inak nastavené procesy a termíny. Preto sa pri mimoriadnych splátkach vždy informujte s dostatočným predstihom. Predčasné splatenie úveru nie je vždy tá najvýhodnejšia voľba. Je potrebné disponovať aj rezervou, ktorá v prípade nečakaných výdavkov môže pomôcť preklenúť ťažké obdobie. Tiež dobre zvážte, či nie je užitočnejšie investovať a zhodnotiť svoje voľné peniaze, ako sa ich zbaviť utopením v hypotéke, najmä ak zníženie Vašej splátky nijako zvlášť nevylepší rodinný rozpočet.

 —

Zdroj: Vlastné spracovanie

Financiám sa venujem už 10 rokov. Hlavnou časťou, ktorej sa venujem su úvery, ktoré sú veľmi rozsiahlou no zároveň zaujímavou oblasťou. Vďaka vysokej odbornosti a veľkému počtu úspešne vyriešených úverov, viem splniť sen klientov o vlastnom bývaní, či pomôcť nájsť správne riešenie pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu. Veľmi dôležitým faktorom v tejto oblasti sú informácie a kvalitná odbornosť. Nesnažím sa ľuďom len sprostredkovať úver, ale naučiť ich základné informácie, ktoré vedia využiť aj do budúcna. Venujem sa písaniu odborných článkov v tejto oblasti, prednášam  spomínanú tému vrámci vzdelávania a pomáham ako konzultant študentom VŠ pri vyhodnocovaní ich prác a zároveň píšem oponentúry na bakalárske či diplomové práce.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Hypotéky

Financovanie bývania Stavebnou sporiteľňou

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.08.2023

Hypotéky

Dopady zmeny štátneho príspevku pre mladých

Andrej Karpat

Andrej Karpat 17.07.2023

Hypotéky

Zvýšenie životného minima zníži klientom limit úverov

Andrej Karpat

Andrej Karpat 02.06.2023

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

Andrea Saksunová

Andrea Saksunová 08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Hypotéky

Poistenie schopnosti splácať úver

Andrea Saksunová

Andrea Saksunová 23.09.2021

Hypotéky

Refinancovanie úveru po „Covid“ odklade splátok

Andrej Karpat

Andrej Karpat 06.09.2021

Hypotéky

Kedy banka zvykne zamietnuť úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 05.08.2021