Hypotéky

Konsolidácia úverov bez overovania výšky príjmu

Znížil sa Váš príjem a ťažia Vás okrem úveru na bývanie aj vysoké splátky spotrebných či stavebných úverov? Bojíte sa, že výška Vášho príjmu už nebude postačovať na konsolidáciu všetkých Vašich úverov? Konsolidácia úverov bez overovania výšky príjmu je možná, ale neumožňuje to každá banka.

Aký je rozdiel medzi refinancovaním a konsolidáciou?

Refinancovanie je vyplatenie jedného úveru iným úverom s výhodnejšími podmienkami (úver za úver)

Konsolidácia je zlúčenie viacerých úverov do jedného.

Ako to funguje?

Banky zväčša neoverujú výšku príjmu klienta pokiaľ chce refinancovať úver za úver. Ak by však chcel konsolidovať viaceré úvery do jedného hypoúveru, tak obyčajne výšku príjmu overia. Píšem „obyčajne“ lebo existujú banky, ktoré neoverujú výšku príjmu (overia len jeho existenciu) ani v prípade konsolidácie viacerých úverov.

Musite však splniť ďalšie podmienky. Hodnota založenej nehnuteľnosti musí postačovať na výšku všetkých úverov a klient musí byť zárobkovo činný. Pod zárobkovou činnosťou sa rozumie: trvalý pracovný pomer, živnosť, konateľ s.r.o. alebo materská dovolenka. Klient nesmie byť v žiadnom prípade evidovaný na úrade práce.

Pri konsolidácii bude banka preverovať úverový register, teda úverovú históriu klienta. Odporúčam preto aby ste splácali vaše úvery poctivo a včas.

V súčasnosti môžete konsolidovať bez overenia výšky príjmu len v bankách: ČSOB , SLSP a Tatra banka

ČSOB – bez overenia príjmu môzete konsolidovať len úvery splácané viac ako 12 mesiacov. Výška nového úveru musí byť najviac 90% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

SLSP – bez overenia príjmu je možné konsolidovať rovnako len úvery splácané viac ako 12 mesiacov a maximálnu výšku úveru k hodnote nehnuteľnosti stanoví banka individuálne po overení klienta.

Tatra banka – bez overenia príjmu je možné konsolidovať rovnako len úvery splácané viac ako 12 mesiacov a maximálnu výšku úveru k hodnote nehnuteľnosti stanoví banka podľa vyhodnotenia klienta. Konsolidovať je však možné s hypotékou len taký spotrebný úver, ktorý bol poskytnutý bankou na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti.

Ako to vieme využiť a znížiť splátku?

Príklad:

Klient má teraz minimálnu mzdu a poctivo platí viac ako 12 mesiacov hypotéku (zostatok 60.000€) a spotrebné úvery (zostatky 20.000€) so sumárnou splátkou 470€/mes. Vlastní (resp. vie založiť) nehnuteľnosť(i) v hodnote 100.000€. Konsolidáciou týchto úverov vznikne hypoúver vo výške 80.000€ (čo je 80% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti) so splátkou cca 276€/mes. (kalkulované pri úroku 1,5% a dobe splatnosti 30 rokov). Týmto krokom ušetrí približne 200€/mes. pričom vyššie spomínané banky nebudú overovať výšku jeho príjmu. Overia si len či príjem má.

V prípade Vášho záujmu rád podám bližšie informácie a pomocnú ruku pri riešení Vašich úverov.

Financiám sa venujem už 10 rokov. Hlavnou časťou, ktorej sa venujem su úvery, ktoré sú veľmi rozsiahlou no zároveň zaujímavou oblasťou. Vďaka vysokej odbornosti a veľkému počtu úspešne vyriešených úverov, viem splniť sen klientov o vlastnom bývaní, či pomôcť nájsť správne riešenie pri rekonštrukcii alebo výstavbe domu. Veľmi dôležitým faktorom v tejto oblasti sú informácie a kvalitná odbornosť. Nesnažím sa ľuďom len sprostredkovať úver, ale naučiť ich základné informácie, ktoré vedia využiť aj do budúcna. Venujem sa písaniu odborných článkov v tejto oblasti, prednášam  spomínanú tému vrámci vzdelávania a pomáham ako konzultant študentom VŠ pri vyhodnocovaní ich prác a zároveň píšem oponentúry na bakalárske či diplomové práce.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Dôchodok

Zmeny v 2. pilieri platné od 1. mája 2023

Andrea Saksunová

Andrea Saksunová 08.05.2023

Hypotéky

Blíži sa výročie fixácie, oplatí sa mi refinancovať úver?

Andrej Karpat

Andrej Karpat 16.12.2022

Hypotéky

Hypotéka – zahraničný príjem

Andrej Karpat

Andrej Karpat 14.01.2018

Hypotéky

Bezúčelový úver – Americká hypotéka

Andrej Karpat

Andrej Karpat 23.08.2017